Aku vrtačky Makita

Kvalitní akumulátorová vrtačka nám dovede nejednou vytrhnout trn z paty. Jenže v obrovské záplavě modelů nejrůznějších značek se někdy jen velmi obtížně orientujeme. Mezi nejvýznamnější hráče na trhu v tomto oboru patří japonská společnost Makita. Její produkty jsou známé zejména pro svou dlouhou životnost, vysoký výkon a bohaté příslušenství. Svého favorita si v nabídce vyberou domácnosti i profesionálové.

V následujícím článku vás seznámíme s těmi nejdůležitějšími informacemi týkajícími se značky Makita. Rozebereme si specifické vlastnosti jejích produktů, označení jednotlivých modelů a samozřejmě nebude chybět ani okénko do minulosti a současnosti japonského koncernu. 

  • Specifika – aku vrtačky Makita se vyznačují vysokou kvalitou konstrukce, pokročilými akumulátory a inovátorskými technologiemi řídícími bezpečnost i efektivitu
  • Označení – každý model je označen sadou čísel a písmen udávajících typ motoru, akumulátor a funkce
  • Historie – vznik v roce 1915, postupné zaměření na produkci nástrojů, bouřlivý vývoj nových technologií a postupů
  • Současnost – jedna z nejvýznamnějších společností svého druhu na světě, vývoj a výroba soustředěny do celého světa

Specifika aku vrtaček Makita

Společnost Makita si svou velmi dobrou pověst získala zejména díky dlouholeté inovátorské činnosti. Je přímým tvůrcem celé řady patentů a technologií. Jako první na světě se začala zabývat možnostmi využití akumulátorů a produkci aku nářadí. Samozřejmostí je bohatá paleta technologií a systému pro hospodaření s energií a bezpečnost. 

Nabídka aku vrtaček značky Makita je široká a zahrnuje i příklepové vrtačky a šroubováky. Při výrobě klade důraz na kombinaci dlouhé životnosti, funkčnosti a pohodlí při používání.  

Konstrukční kvalita

Velkou devizou značky Makita je důraz na vysokou konstrukční kvalitu. Plastové díly šasi jsou robustní, motory a akumulátory předimenzované pro náročnější použití. Jednotlivé vrtáky bývají vyrobeny z odolné kalené oceli, která dobře proniká i do velmi houževnatých materiálů. Firma také dbá na pohodlí uživatelů. Patentovaná antivibrační technologie AVT pomáhá snížit nepříjemné otřesy o více než 50 %.

Vzorová aku vrtačka – Makita HP457DWE

Akumulátory

Nemalou péči věnuje Makita akumulátorům. Jako jedna z prvních značek začala masově využívat Li-ionové akumulátory, jejichž tvar a podobu postupně sjednocuje pro veškeré nářadí ze své dílny. Díky tomu můžete jednu baterii používat ve spojení s hned několika aku zařízeními značky. 

Následující tabulka obsahuje přehled současných akumulátorových technologií Makita. Řešení XGT představuje v současnosti nejvýkonnější aku systém, který se žádné z ostatních značek na trhu doposud nepodařilo překonat. Dá se očekávat, že v nejbližší době dojde k jeho masovému rozšíření: 

FunkceK čemu slouží?
LXTRevoluční Li-ionový akumulátor o napětí 18 V, který lze zapojit dvakrát a výkon zdvojnásobit
XGT Nejsilnější akumulátorový systém současnosti o napětí 40 V
CXTNejlehčí a kompaktní systém o napětí 12 V

Inovace

Společnost Makita je právem považována za jednoho z tahounů výzkumu. V průběhu posledních let představila desítky nejrůznějších technologií, které postupně převzaly i ostatní značky. 

Velkou pozornost věnuje ochranným systémům. Řešení STAR Protection Computer Controls je komunikační technologie, která se stará o výměnu dat mezi motorem a baterií. Přijímané informace neustále vyhodnocuje a pokud dojde k překročení stanovených hodnot, automaticky zařízení vypne. Zabrání tak přehřátí motoru nebo hlubokému vybití baterie. 

XPT (Extreme Protection Technology) chrání vrtačku před vniknutím vlhkosti. Pokud k němu přeci jen dojde, systém výtokových kanálů se postará o její rychlé vyschnutí. Bezkartáčový BL motor se vyznačuje dlouhou životností a mnohem vyšší efektivitou, než jakou mohou nabídnout klasické uhlíkové pohonné jednotky. 

Nabídka

Nabídka Makita čítá prakticky kompletní sortiment nářadí. Akumulátorovým náčiním z její dílny tak můžete kompletně vybavit svou dílnu s tím, že akumulátory stejného typu lze libovolně kombinovat.  

Cena

Nabídka vrtaček Makita je poměrně široce rozkročená. Obsahuje jak levné nástroje do domácností, tak profesionální kousky s cenovkou přesahující hranici 10 000 Kč. Nedílnou součástí všech prodávaných modelů bývá i kufřík, sada vrtáků a další příslušenství, které je k dispozici zdarma. 

Označení

Akumulátorové vrtačky Makita nejsou rozděleny do žádných produktových řad. Společnost pro jejich označení využívá poměrně složitého systému písmen, která označují motor, typ akumulátoru, nabíječky či kufříku. Ne vždy je ale označení zřejmé, proto pečlivě čtěte technické specifikace. 

Historie značky

Dějiny společnosti Makita se začaly psát již roku 1915, kdy ji ve městě Nagoja založil Masaburo Makita. Zpočátku se věnovala výrobě a opravám elektromotorů a generátorů. V následujících letech rozšířila své portfolio o segment nástrojů. V roce 1958 představila první řadu elektrického nářadí, na kterém dále postavila své podnikání. V roce 1969 vyrobila první vrtačku na baterie a o devět let později Ni-Cd akumulátor. 

V průběhu následujících let uzavírala strategická partnerství s velkými světovými firmami, jako jsou Sachs-Dolmar, Fuji nebo Kanematsu. Díky jejich znalostem a výrobním kapacitám se firmě postupně podařilo proniknout na všechny světové kontinenty.  

Současnost značky

V současné době je Makita jedním z největších a nejúspěšnějších výrobců nářadí na světě. Dlouhodobě si udržuje vynikající reputaci a oblibu mezi zákazníky. Všechny výrobní závody v Japonsku, Číně, Německu, Velké Británii, Rumunsku, USA, Kanadě, Mexiku a Brazílii drží nejvyšší certifikace kvality. 

Další stránky