Příklepové aku vrtačky

Vrtačka patří v dnešní době mezi nepostradatelné vybavení každé kutilské dílny. Díky moderním akumulátorům navíc odpadá otravná nutnost tahání kabelu. Asi největší oblibě se v současné době těší příklepové vrtačky, které k otáčkám přidávají také údery. Snadněji tak rozruší i houževnatý materiál. V tomto článku se detailněji podíváme na jejich specifika, výhody a nevýhody. 

  • Pro koho jsou aku příklepové vrtačky  – akumulátorové příklepové vrtačky se hodí profesionálům i majitelům rodinných domů, kteří často vrtají i jiné materiály než dřevo, kov nebo cihly.
  • Výhody – vysoký výkon, univerzální použitelnost, robustní konstrukce, kvalitní a odolný motor
  • Nevýhody – větší hmotnost a rozměry, náročnější manipulace, riziko nedostatečného výkonu akumulátoru, vyšší cena
  • Cena – poměrně široké rozpětí od 2 500 Kč po více než 10 000 korun

Podle čeho vybírat aku příklepové vrtačky

Výběr aku příklepové vrtačky se příliš neliší od nákupu klasiky. V prvé řadě se zamyslete nad typem motoru a akumulátoru. Sáhněte raději po bezuhlíkové pohonné jednotce, která vydrží mnohem déle. Li-ionový akumulátor by měl rovněž disponovat napětím alespoň 15 V, aby byl průnik tvrdými materiály co nejrychlejší. 

Pozor si dávejte také na provedení konstrukce a zejména rukojeti. Pevné materiály kladou poměrně silný odpor, proto musí být otřesy a vibrace co nejvíce pohlcovány. Kromě počtu otáček a kroutícího momentu je důležitá také síla příklepu v N. Udává, jak velkou silou vrták do materiálu udeří – zde rozhodně platí pravidlo čím více, tím lépe. Pokud volíte mezi dvěma podobnými modely, rozhodněte se podle množství a kvality příslušenství.

Výhody

Aku příklepové vrtačky jsou mnohem výkonnější a robustnější než standardní typy. Kromě dřeva a kovu si poradí i s mohutnějšími betonovými nebo pevnými cihlovými zdmi. Díky příklepovému mechanismu se vrtačka tolik nenamáhá, takže obvykle můžete počítat s delší životností. Příklep je navíc možné kdykoliv vypnout, takže problémem není ani vrtání citlivějších materiálů.

Nevýhody

Vysoký výkon a široké možnosti s sebou logicky přinášejí větší rozměry a hmotnost. Práce s příklepovými vrtačkami tak bývá více vyčerpávající. Často se jen obtížně dostanete do stísněných míst. Akumulátor se vybíjí rychleji než u klasických vrtaček a pokud model nedisponuje funkcí rychlonabíjení, připravte se, že budete pravidelně poměrně dlouho čekat. 

Další zásadní nevýhoda příklepových vrtaček spočívá v jejich vyšší ceně. Většinu modelů nepořídíte za méně než 2 500 Kč, což je zhruba o tisícovku více než u klasiky. U levných kousků si rovněž dobře prostudujte informace od výrobce. Často bývají osazeny nevyhovujícím akumulátorem, což prakticky znemožňuje využití funkce příklepu. 

Vzorová příklepová aku vrtačka – DeWALT DCD796D2

Specifika aku příklepových vrtaček

Akumulátorové příklepové vrtačky se na první pohled příliš neliší od těch klasických. Vypadají stejně, jsou umístěny v podobném kufříku a využívají shodného příslušenství. Jediný rozdíl je na první pohled znát pouze ve vyšším výkonu a zejména v možnosti zapnout a vypnout příklep. Ten způsobí, že vrták kromě otáček působí na materiál také údery. Jejich pomocí dochází k lepšímu rozrušení struktury materiálu a snadnějšímu průniku vrtáku.

Konstrukce příklepových vrtaček je robustnější, vyrobena z pevnějších plastů. Hlavním důvodem je skutečnost, že jsou určeny pro náročnější zákazníky a profesionální klienty. Často se můžete setkat s přídavným madlem, které pomáhá udržet stabilitu i při boji s náročnými  materiály. Potěžkáním zjistíte, že příklepovky bývají o něco málo těžší – důvodem je vyšší kapacita akumulátoru.

V potaz berte také skutečnost, že nabídka akumulátorových příklepových vrtaček je poměrně úzká. Hlavním důvodem je fakt, že mnoho firem se stále ještě drží klasických elektrických systémů pro zapojení do zásuvky. Dostatek energie pro příklep dnes nabízejí pouze nejpokročilejší akumulátory na trhu, do kterých investuje pouze několik významných firem. 

Typ vrtačkyK čemu slouží?VýhodyNevýhody
KlasickáVrtání otvorů do dřeva a kovu, nouzové šroubováníNižší cena, nižší hmotnost, snadnější manipulace, dlouhá výdrž akumulátoru Vhodná pouze pro měkčí materiály, méně odolná konstrukce
PříklepováVrtání otvorů do dřeva, kovu, cihel a betonu, nouzové šroubováníVysoký výkon, univerzální použití, odolnější konstrukce, delší životnost všech součástekVyšší cena, vyšší hmotnost, kratší výdrž akumulátoru na jedno nabití
Aku šroubovákŠroubováníNízká cena, optimální otáčky pro snadné šroubováníNevhodné pro vrtání

Pro koho jsou vhodné aku příklepové vrtačky

Akumulátorové příklepové vrtačky jsou vhodné zejména pro profesionální řemeslníky a majitele rodinných domů. Díky tomu, že zvládnou prorazit většinu používaných materiálů, se stanou univerzálními společníky pro běžné domácí práce. Vhodné jsou také spíše pro muže, kteří se nezaleknou jejich vyšší hmotnosti a výraznějších rozměrů. 

Cena

Nabídka akumulátorových příklepových vrtaček v současné době není příliš široká. Čítá pouze několik stovek modelů. Nejlevnější kousky začínají na zhruba 2 500 Kč, cenovka těch nejdražších hravě překoná i hranici 10 000 Kč. Hlavní rozdíl spočívá v napětí a kapacitě akumulátoru, provedení rukojeti a systému tlumení vibrací i typu motoru. Nejdražší vrtačky bývají obvykle navrženy s ohledem na dlouhodobé používání v náročných podmínkách. 

Zdroje

https://www.arecenze.sk/priklepove-vrtacky/

Další stránky